Gazetecilik ve Travma

Haber: Sema VANLI

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi olarak 24 Aralık tarihinde “Gazetecilik ve Travma” konulu online etkinlik düzenledi. Doç. Dr. Gül Esra Atalay moderatörlüğünde, Gazeteci Coşkun Aral, Prof. Dr. L. Doğan Tılıç ve Doç. Dr. Burhanettin Kaya konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye travmalar ülkesi

Doç. Dr. Burhanettin Kılıç’ın konuşması ile başlayan oturumda Kılıç, Türkiye’nin çözülmemiş travmalar ülkesi olduğu ve artık yaşanan her durumun herkeste farklı travmatik etkileri olduğunu belirtti. 

Vekaleten ve 1. Travma olarak tanımladığı travma çeşitlerinin insan eli ile bilerek, insan eli ile kaza ile ve doğal felaketler olarak ayrıldığını fakat gelinen noktada artık her tip travmanın insan elinden çıkmış olarak tek tipe indirilebileceğinden bahsetti. Son yıllarda en büyük travmanın “ihanet travması” olduğunu belirtirken bu tipin etkilerinin insanların eşinden, işinden, sosyal çevre diğer etkenler ile ilişkilendirildiğini ifade etti.

Gazetecilerin mesleki hayatlarında ise karşılaştıkları tüm travmatik süreçlerin gündelik hayatlarına negatif olarak yansıdığına işaret etti.

Yaşadıklarımdan travma ansiklopedisi çıkar.

Gazeteci Coşkun Aral, söze kişisel travmasının Doğu’da büyümesinden dolayı eşkıya travması yani çocukken önlerinin eşkıyalar tarafından kesilmesi korkusu ile başladığını, mesleki hayatında da farklı bir çok travmaya maruz kaldığını ifade ederek başladı.

Bir gazeteci olarak zaman zaman taraf olmak zorunda bırakıldığı, psikolojik ve sosyolojik şiddetin ortasında kaldığı zamanlar olduğunu belirtirken, görevi sırasında da sayı veremeyeceği kadar çok insanın hayatını kaybetmesine, savaş ortasında insanların mücadelelerine şahitlik etmenin kendisinde unutulmayacak etkiler bıraktığını dile getirdi. Savaş gazeteciliğinde bir travma ansiklopedisini dolduracak kadar yaşanmışlığı olduğunu belirtirken travma ile baş etmenin yolunu doğaya kaçarak, doğa ile uğraşarak bulduğunu belirtti.

Kutuplaşmanın ne kadar az olursa o kadar travmalar az olur vurgusu ile sözlerini bitirirken Aral, gazetecilik öğrencilerine mesleğin değerini her zaman vermeleri gerektiğini ve gazetecilik için yılmadan yorulmadan çalışmak gerektiğini öğütledi.

Gazeteci savaşların savaşmayan tarafıdır.

Son olarak Gazeteci ve Akademisyen olan Prof. Dr. L. Doğan Tılıç ile devam eden oturumda Tılıç, meslek hayatında bir çok savaş izlediğini ve çok fazla travmaya maruz kaldığını belirtirken; bir annenin ölen çocuğuna ağlarkenki çaresizliğini, bir babanın dağıtılan konserveyi almak için mücadele ettiği halde kapamadığında çocuğuna nasıl çaresiz sarıldığını asla unutamayacağını anlatarak başladı.

Travmanın kişi üzerinde her zaman negatif etkisi olmadığını, böyle durumların pozitif etkilerinin de olduğunun altını çizdi. Travmaların insanın içinde bir çatılmaya yol açtığı zamanancak etkilerinin görülebileceğine ve bazen bu etkilerin insanın içindeki hümanist duygularının, iyiliğinin ve şefkatinin dozunu daha da arttırabileceğini belirtti. Kendisinin de mesleğinde zaman zaman erdeme dayalı gazetecilik yerine göreve dayalı gazetecilik yapmak durumuda kaldığını örneğin savaş sırasında insanlar acı çekerken onun sürekli fotoğraf çekmek ve haber girmek durumda kaldığını bunun da olayın toplumsal etkileri açısından daha büyük bir görev olduğunu belirtti.

Son olarak Prof. Dr. Tiliç öğrencilere “Gazeteci savaşların savaşmayan tarafıdır” diyerek bunu gelecek meslek hayatlarında her zaman hatırlamalarını dileyerek bitirdi.

Oturumun sonunda İletişim Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süleyman İrvan ve Doç. Dr. Gül Esra Atalay konuşmacılara katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close