Kibele’den Pandora’ya Kadının Tarihsel Yenilgisi

“Önemliydi, değerliydi, güçlüydü, üstündü, ama otoriter bir hegemon değildi. O, sevilen, sayılan, koruyucu, üretken, merhametli ve aynı zamanda büyülü güçler taşıyan, toplumun atası bir tanrıçaydı.”

Pervin Erbil’e ait olan bu kitabı ancak 5. baskısında keşfetmiş olduğuma üzgünüm. Tarihten günümüze gelen insanlığın hikayesinde kadın egemenliğinin erken egemenliğine geçişini hem bilgi hem de gerçek örnekleri ile anlatan bir kitap.

Kitap, tarihteki Tanrıça kavramları hakkında bilgi vererek, Mezolitik(Orta Taş) ve Erken Neolitik (Yeni Taş) Çağlardaki kadın egemenliği anlatıyor. Kadın ekonomik üstünlüğe sahip, sosyal ve inanç sisteminin odağında olmasına rağmen bu çağdaki tanrıçalaştırılmış kadının otoriteyi değil, sevgiyi, aydınlığı , üretkenliği, paylaşımcılığı ve koruyuculuğu temsil ettiğini belirtiyor. Tarımın mucidinin kadın olduğunu, toprak ve kadının tarifini verimlilik ve üretkenliğin karşılığı olarak ifade ediyor. Kadın, sadece ekip biçmiyor, buğdayı ve arpayı işliyor, ekmek yapıyor, toprak ve su ile uğraşırken ekmeği pişirmek için çömleği icat ediyor. Keteni, pamuğu, yünü ipliğe çevirmeyi öğreniyor. Hayvancılık ve dokuma alanlarında da kendini gösteren anaerkil dönemin, kendi içinde bir demokrasiye sahip olduğundan, ortaklaşa üretim yapılan ve eşitlikçi bir dönem olduğundan bahsediyor.

54. sayfa itibari ile Geç Neolitik Çağ’a Anaerkil düzenden Ataerkil Düzene geçişi anlatmaya başlıyor. Kitap hem bilgi hem roman tadında ve tarafımdan tavsiyedir.

Spoiler; Geç Neolotik’in ekonomik yapısı içinde belirten olgular, erkeğin yalnızca emeğini öne çıkarmakla kalmadı, aynı zamanda onu baskın ve otoriter bir güç olarak da ortaya çıkardı. Yeni dönemin itibarı yüksek, önemli, değer varlığı, çocukların sert babası, toplumun lideri, kralı ve tanrısı oydu. Bu nasıl olmuştu?

Kitap adı: Kibele’den Pandora’ya Kadının Tarihsel Yenilgisi
Yazar: Pervin Erbil
Yayınevi: Arkadaş Yayınevi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close