Gazeteci Esra Öz, Üsküdar Üniversitesi Öğrencileri ile Online Söyleşide Buluştu.

Haber : Sema VANLI

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü başkanı Prof.Dr. Süleyman İrvan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “Sağlık Haberciliği” başlıklı söyleşiye Türkiye’de Sağlık Haberciliği’nde uzman gazeteci Esra Öz konuk oldu. 

Süleyman İrvan: Esra Hanım Biyoloji eğitiminizi aldıktan sonra 2007 yılında blok açtınız. Bu süreç nasıl gelişti biraz bahseder misiniz?

Esra Öz: Biyoloji okurken Bioturk diye bir internet platformunda köşe yazıları yazmaya başladım. Daha sonra yurtdışındaki blokları gördüm ve bende Türkiye’de açmaya karar verdim. 2005 yılında günlük yazma şeklinde başladığım yazılarım daha sonra gazeteci olarak bir sağlık dergisine yazmam ile devam etti. Şimdi gazeteci olarak birçok yerde yazıyorum, yüksek lisansımı bitirdim doktora sürecim devam ediyor. 

Popüler kişiler kafa karıştırıyor

Süleyman İrvan: Gündem konusu olan Koronavirüs ülkemizde başlarda hafife alındı şimdi biraz daha ciddi haberler görüyoruz. Sizin bu konuda genel değerlendirmeniz nedir?

Esra Öz: Aslında enfeksiyon hastalıkları uzmanları bu konunun önemini ciddi bir şekilde dile getirmişlerdi fakat medya tarafında bu virüs bize sanki grip gibi yansıtıldı. Bu tehlike hali ekranlarda popüler haline getirilmiş kişiler tarafından kelle paça önerilerek hafifletildi. Bu kişilerin medya üzerindeki PR çalışmaları iyi olduğu için popülerlikleri çok yaygın ve bu sebepten toplumda kafa karışıklığına sebep olunuyor.

Süleyman İrvan: Peki bu durum toplum ve medya açısından riskli değil mi? Medyanın virüse karşı bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Esra Öz: Çok riskli çünkü programlarda gördüğümüz konuşmacıların çoğu parasını vererek yani ticari anlaşmalar ile programa çıkıyor. Toplum televizyonda çıkan herkese inanıyor. Sağlığın PR’ı yapılmamalı ve bu tip programlarda para söz konusu olmamalı. Bu virüs medya tarafından başta hafife alınmasaydı ve bilinçli programlar yapılsaydı bugün daha az bir bulaşta olabilirdik.

Virüs PR çalışması olarak kullanılıyor.

Süleyman İrvan: Biz toplum olarak bu programların paralı olarak yapılıp yapılmadığını nasıl bilebiliriz?

Esra Öz: TV’de sağlık programı yapılıyorsa bilin ki paralıdır. Bugün kadın programlarında bile para ile doktorlar katılıyor. Bu durum doktor kimliklerini itibarsızlaştırıyor. Bu konuda halkın bilinçlenmesi gerekiyor en azından uzman doktor olmalı, çünkü ticarete döndüğü noktada herkes kendini her alanda o işin uzmanı olarak ilan ediliyor. 

Süleyman İrvan: Virüs ile ilgili konuları Üniversiteler de PR çalışmasına döndü gibi siz ne dersiniz? Örneğin, virüsü İzole ettik ne demek?

Esra Öz: Katılıyorum. Türkiye’de yapılan çalışmaları yurtdışı ile paylaştığımda zaten orada yapılmış olduğunu görüyoruz. İzole çalışmaları da dünyanın birçok ülkesinde yapılıyor hatta şu anda ABD’de laboratuvar ortamında virüsün yapısını çözmeye yönelik çalışmalar var ama henüz netleşmediği için bunu yayınlamıyorlar.

Türkiye’nin Türkçe Sağlık Bilgi Kaynağına ihtiyacı vardır. 

Süleyman İrvan: Sağlık okur yazarlığı da olan bir gazetecisiniz. Bunun ile ilgili biraz bilgi verir misiniz?

Esra Öz: Sağlık okur yazarlığı herhangi bir yerde gördüğünüz bilginin doğru olup olmadığını teyit etme aşamasıdır. Başta gazeteciler olmak üzere toplumda bu konuda bilgi edinmeli. Türkiye’de maalesef sağlık konusunda Türkçe güvenilir bir kaynak yok. Buna yönelik Sağlık Bakanlığına bir proje sunduk fakat gerçekleştirilmedi. www.teyit.org ‘da yazdığım dönemde sağlık ile ilgili içerikleri teyit edebileceğim Türkçe bir kaynak olmadığı için yurtdışı kaynaklara yöneltmek zorunda kaldım. STK’lar da bu konuda etkisiz kalıyor. Sonuç olarak Türkiye’nin bu konuda güvenilir bir kaynağa ihtiyacı vardır.

Süleyman İrvan: Türkiye’de medya kuruluşları için sağlık haberlerinde uyulması gereken kurallar ile ilgili bir çalışmayı sizinle birlikte başlatmak isteriz. Bu konu da benimde bloğumda bir paylaştığım yazılar var. 

Esra Öz: Mutlulukla katılırım. Herkesin Koronavirüs hakkında bilgi verdiği bir gündem yaşıyoruz TV’ler alakasız kişileri çıkartıyor, örnek verecek olursak www.evrimagaci.org kurucusu Çağrı Bakırcı virüs ile ilgili bir video çekti ve Fox Tv’ye katıldı. Kendisine Bilim İletişimcisi olarak tanıttı, aslında kendisi Makine Mühendisi. Böyle bir kişinin virüs ile ilgili yorum yapması çok yanlış. Özellikle’de Amerika’dan bağlantı alan programlar fark attığını sanıyorlar. Canlı bağlantıda Endokrin çalışmış bir kişiden bilgi alıyorlar ve bu çok büyük bir hata. Bana bile baskı oluşturuluyor ama ben altına imza atamayacağım şeyleri ben yazamam. Ancak bu şekilde bir yerlere gelebiliriz.

Haber yazıları yalın bir dil olmalı.

Süleyman İrvan: Siz bir sağlık habercisi olarak sağlık haberciliği alanında kendisini geliştirmek isteyen öğrencilerimize neler önerirsiniz?

Esra Öz: Öncelikle daha şimdiden haber yaparken uzman seçimini çok iyi yapsınlar. Özgeçmişlerini tarasınlar ve PubMed’i biraz incelesinler. Makale yayınlamışlar mı? Makalelerinin içeriği konuları ile ilgili mi? Bunları sürekli incelemeyi alışkanlık etsinler. Tıpta bir hekim uzmanlık aldı ise ona söz hakkı verebilirler. Ayrıca konu resmi kaynaklardan teyit edilmeli ve haberleştirirken halkın anlayacağı bir dilden yalın bir şekilde yazılmalı 

Süleyman İrvan: Uzmanlar genelde mesleki dilde konuşuyorlar ve televizyona çıktıklarında da çoğu bilgiler anlaşılmıyor.

Esra Öz: O konuda da uzmanlık dernekleri ile bir araya gelip onlara medyada nasıl konuşmaları gerektiği ile ilgili eğitimler veriyoruz. Onlar için çok doğal olan kelimeler insanlar için anlaşılmaz oluyor bu konuda sade dil kullanmaları için destekliyoruz.

Söyleşi öğrencilerin Esra Öz’e soruları ile devam etti. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close