Gazetecilik ve Hakikat İlişkisi

Üsküdar Ünivesitesi Üniversite Kültürü dersi kapsamında Prof. Dr. Süleyman İrvan’ın liderlik ettiği online söyleşilerin 2. si 1 Nisan, Çarşamba günü yapıldı. BirGün Gazetesinin köşe yazarlarından Ümit Alan ile gerçekleştirilen söyleşide bir çok farklı konu ve öğrenci sorularına yer verildi. 

Söyleşi Süleyman İrvan’ın Ümit Alan’ın daha önce gerçekleştirmiş olduğu Tedx Bodrum konuşmasının konusu olan “Hakikatin Bedeli” adlı konuşmasını da hatırlatarak sorularına başladı.

Gazetecilikte doğruyu söylemek için doğruya ulaşmak gerekir.

Süleyman İrvan: Gazeteciliğin doğruyu söyleme mesleği olması ile ilgili düşünceleriniz nedir?

Ümit Alan: Gazetecilik doğruyu söyleme besleğidir ama önce doğruyu bulmak gerekir ve doğruyu bulmak için de bir bedel ödenmeli. 

Süleyman İrvan: Tarih boyunca gazetecilik anlayışı ile evrensel gazetecilik anlayışı arasında git gel sorunlarının olduğunu söyleyebilir miyiz?

Ümit Alan: “Türkiye’de Gazetecilik”adlı kitabımda bundan bahsetmiştim. Günümüze gelene kadar gazetecilik sorunlarında çok da değişen bir şey olmadı. Türkiye’ de gazetecilik, gazetecilik yapmak için mücadele etmek ile geçti. Tarihte gazeteler propoganda amacıyla ortaya çıkmıştır. İmparatorluklara bağlı olarak çıkan gazeteler 60’ lı yıllardan sonra değişmeye çalışsa da tam olarak başarılamamıştır. Yakın tarihte de hükümetler gazetelere kızdıkları zaman kağıta zam yaparak tepkilerini gösterirlerdi. Bu gibi sebeplerden dolayı gazetecilik doğruya ulaşmakta çetin yollardan geçmiştir. 

Gazetecilik demokratikleşme sürecinde şekil almıştır.

Süleyman İrvan: Peki genel olarak toplumun gazetecilik algısı nedir? Türkiye’de Gazeteciler iyi gün dostu mudur?

Ümit Alan: Türkiye ne kadar demokratikleşme sorunu yaşarsa gazetecilikte bu sorunun içinde ister istemez şekil alıyor. İktidarın uzun dönem tek elde kalması da etkiliyor. Örnek verecek olursak, 1961 darbesinden sonra Gazetelere tarihte en büyük özgürlükler tanındı fakat 80 sonrası yine bu haklar nispeten geri alındı. 

Hakikat yozlaşınca insanların inanmaları zaman alıyor.

Süleyman İrvan: Korona virüs salgını ile ilgili medyanın tutumunu nasıl buluyorsunuz?

Ümit Alan: Virüs bir anda Türkiye’ye gelmediği için Medya daha uyarıcı olabilirdi. Bu konuda uzman kişilere değil de fenomen isimlere yer verildiğini görüyoruz. Bu virüs ülkemizde bu insanlar tarafından küçümsendi fakat hala ısrarla ekranlara çıktıklarını görebiliyoruz. Bu virüsün bir tehlike değil sanki bir gripmiş gibi ve kelle paça çorbası içerek atlatılacakmış gibi bir algı yaratılmasına sebeb oluyorlar.  Buna karşılık Amerikan medyasının sorumlu bir yayın yaptığını ama halkın dikkate almadığını görüyoruz. Bu da hakikat krizini bize bir kez daha gösteriyor. Hakikat yozlaşınca insanlar da neye inanacaklarını bilemiyorlar.

Süleyman İrvan: Bu virüsün gazetelere etkisi nasıl olur?

Ümit Alan: Gazete alıp okuma kültürünün yok olmaya yüz tuttuğu bu dönemde Traj açısından daha düşük gazetelerin bu virüs karşısında yenik düşmesi kaçınılmaz olacaktır.

Söyleşi de öğrencilerde de gelen sorular cevaplandırıldı. 

Soru: Başka bir virüs ülkenin haberinde Türkiye’nin fotoğraflarının kullanması ile bir savaş mesajı mı veriliyor.

Ümit Alan: Evet böyle düşüncelere yol açtığı kesin. Bu arada önemli olan haberi yapan gazete ve  gazetecinin sorumluluk olarak olanı objektif olarak ortaya koyması gerekiyor. 

Soru: Türkiye’nin halktan yardım isterken kendi varlığını diğer ülkelere göndermesini bir gazeteci nasıl halka sunmalı? 

Ümit Alan: Ülkelerde yardımlaşma da bile kutuplaşmalar olabiliyor. Yardımlaşmak her zaman her yerde iyi bir etkileşimdir tabiki.  Gazeteci de bu olayları haber yaparken diğer haberleri de haber yapmalı ve gazetecinin her zaman ortadan bakmaya odaklı olmalı.

Soru: Son olarak Türkiye’de gazeteci olacak öğrencilere önerileriniz< ne olur?

Ümit Alan: Ben Gazetecilik tezimi gazetelerdeki çalışan kişilerin mutluluğu ve mutsuzluğu üzerine yaptım ve o zamanlar gazetecilerin daha mutsuz olduğunu gördüm. İleri de daha iyi  olacağını umuyorum. Bir zamanlar gazetelerin rakibi gazete iken şimdi karşısında her konudan rekabet konularını görebiliyoruz. Gelecekte reklamcılık ile gazetecilik birlikte yürüyebilir. Gençlerin haber sonrası gazeteciliğe de yönelmelerini öneriyorum. Gazetecilik okuyan genç arkadaşlar ahlaki bir yanlış yapmadan haber formları üzerinde kendilerini geliştirirlerse iyi bir gazeteci olabilirler. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close